تبلیغات
میثاق - نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت اله نمازی به تاریخ پنج اردیبهشت 1393
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد بوستانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
میثاق
یا مهدی!!!
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت اله نمازی به تاریخ پنج اردیبهشت
   1393

السلام علیكم و رحمه الله

درود و رحمت و رضوان واسع پروردگار بر شما مردان و زنان مؤمن و موحد.

 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعینه و نستهدیه و نستغفره و نتوکل علیه و نثنی علیه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علی محمد و آل محمد صلوةً تامةً نامیةً زاکیةً ترفع بها درجتهم و تبین بها فضلهم.

 

برادران و خواهران مؤمن و موحد، خودم و شما را به تحصیل، توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌كنم. یکی از موثرترین عوامل تولید تقوا تزویج پسران و دختران جوان است. در زندگی هر فرد سه اتفاق مهم بروز دارد، اتفاق اول، تولد انسان است که هر انسانی از مادر متولد می‌شود. اتفاق دوم ازدواج است. اتفاق سوم مرگ است. اتفاق اول که تولد باشد، و اتفاق سوم که مرگ باشد، در اختیار انسان نیست. کسی از ما اجازه نگرفته است که ما را به دنیا بیاورند، ما را آورده‌اند. خداوند انسانها را از شکم مادرانشان به دنیا آورده است، ما را به دنیا آورده‌اند چه بخواهیم، چه نخواهیم. کسی از ما اذنی و اجازه‌ایی نگرفته است. در مسئله مرگ هم همین است از ما اجازه نمی‌گیرند. فرشتگان و ملک الموت که مسئول قبض ارواح هستند، اینطور نیست که از ما سوال کنند که آقا می‌خواهی بروی یا نمی‌خواهی. اینگونه نیست. بنابراین سه اتفاق مهم در زندگی هر فردی اتفاق می‌افتد که دو تای آن در اختیار خود انسان نیست، تولد و مرگ. می‌ماند اتفاق وسط که بین تولد است و مرگ. این اتفاق دوم در اختیار خود انسان است، خداوند انسان را در مسئله ازدواج مرید و مختار قرار داده است یعنی حق انتخاب دارد. تحمیلی نیست مانند تولد و مرگ که تحمیلی است. اجباری است اما مسئله ازدواج ارادی است. مسئله ازدواج اختیاری است. از این جهت اسلام هم در آیات و هم در روایات و سیره ائمه معصومین علیهم السلام تمام شرایط و دستورالعملها و قواعد یک ازدواج موفق را ذکر کرده‌اند. همانطور که در خطبه هفته گذشته اشاره شد ازدواج بر دو قسم است:

ازدواج پایدار که دو نفر با هم ازدواج می‌کنند و این ازدواج ماندگار است، تا آخر عمر پای هم پیر می‌شوند. اینها ازدواجهایی است که با شرایط و بصیرت انجام می‌شود.

قسم دوم ازدواج ناپایدار است. عقد می‌کنند و بعد پشیمان می‌شوند، اختلاف پیدا می‌کنند، از هم جدا می‌شوند. خانواده متلاشی می‌شود، بچه‌ها آواره می‌شوند.

اسلام برای پیشگیری از ازدواجهای ناموفق و ناپایدار تمام آداب و اصول و شرایطی که باید رعایت شود، بیان کردند.

یکی از دستورات اسلام در باب ازدواج که باعث آسانی ازدواج می‌شود، باعث محبت زوج و زوجه و خانواده پسر و دختر به یکدیگر می‌شود، این است که اسلام می‌گوید زندگی را سخت نگیرید، خیلی شرایط سخت را بر همدیگر تحمیل نکنید. یکی از آن چیزهایی که توصیه شده است به آسان سازی مسئله مهریه است که امروز به صورت یکی از مشکلات کمرشکن در جامعه ما مطرح است و بسیاری از جوانان به خاطر مهریه در بازداشتگاهها هستند. جوانانی که باید در جامعه حضور داشته باشند، تلاش کنند، فعالیت اقتصادی داشته باشند، تولید داشته باشند، اینها از کار برکنار می‌شوند و در گوشه و حاشیه زندانها آنجا سالها به سر می‌برند. این اسلامی نیست که بعضی با تفکرات جاهلانه تصور می‌کنند اگر میزان مهریه بالا باشد، بالا بودن مهریه ضمانت است برای زندگی، اینگونه نیست. آن چیزی که زندگی را، سلامت زندگی را، دوام زندگی را تضمین و بیمه می‌کند، عشق پسر و دختر به همدیگر است، محبت زوج و زوجه به یکدیگر است. اگر همدیگر را بخواهند و دوست داشته باشند، پای هم می‌ایستند و همه مشکلات را تحمل می‌کنند اما اگر مهرشان در دل هم نباشد، به هر دلیل یا پسر اشکال دارد یا دختر اشکال دارد، این زندگی و ازدواج دوام پیدا نمی‌کند. مهریه بالا هم نمی‌تواند جوان را اسیر کند، پایبند زندگی کند. رها کرده و می‌رود و دیگر هیچکس هم به او دسترسی نخواهد داشت. بنابراین توصیه اسلام این است که مهریه در جامعه اسلامی سنگین نباشد کسانی که خود را پیرو پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌دانند، پیروی به زبان نیست، به عمل است. عملاً باید دستورات و رهنمودهای اسلام را تبعیت کنند. روایات متعددی در این زمینه است که برای رعایت اختصار چند نمونه را انتخاب کردم که محضر شما عزیزان اشاره کنم.

وجود مبارک نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: أفضَلُ نِساءِ اُمَّتِی أصبَحُهُنَّ وَجهاً وأقَلُّهُنَّ مَهراً. بعضی خانواده‌ها ممکن است تصور کنند که چون پدر دختر مقامی دارد، منصبی دارد، موقعیتی دارد، سرشناس است، مثلاً باید مهریه دخترش خیلی بالا باشد، ما هر چه هم مهم باشیم، مهمتر از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیستیم، که مهریه فاطمه زهرا سلام الله علیها را حدود پانصد درهم قرار داد. پیامبر فرمود: بهترین زنان امت من زنانی هستند که از همه زیباروتر هستند، بعضی تصور می‌کنند اگر دختر زیبا بود، باید مهریه خیلی بالا باشد، می‌فرمایند خیر چنین نیست. بهترین زنان امت من کسانی هستند که از نظر چهره و زیبایی خیلی زیبا هستند ولی از نظر مهر، مهریه آنها از همه کمتر است.

وجود مبارک امیرمومنان علیه السلام فرمودند: لا تغالوا بمهور النساء؛ لا تغالوا یعنی غلو نکنید، مهر زنان را زیاد بالا نگیرید، گران فروشی نکنید. لا تغالوا بمهور النساء فتکون عداوة؛ موارد متعددی اتفاق افتاده که مهر زیاد باعث دشمنی شده است.

در بیان دیگری پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: سوگند به آن خدایی که مرا مبعوث به نبوت و رسالت ساخته است، هیچ زنی نیست که مهریه‌‌اش را بر شوهرش سنگین بگیرد مگر اینکه خداوند در قیامت زنجیر جهنم و آتش جهنم را بر او سنگین کند.

امام صادق علیه السلام فرمودند: سه چیز است که شومی دارند:

•           شومی زن، نامبارکی

•           شومی مرکب، در قدیم اسب و امثال این بوده و امروز خودرو است.

•           شومی مسکن

فرمودند شومی و نامیمونی زن در این است که مهریه او گران باشد و شومی مرکب در این است که نقص فنی زیادی داشته باشد. اینجا را درست کنی، جای دیگر خراب شود. شومی خانه و مسکن در این است که همسایگان بد داشته باشد.

امیدواریم خداوند در این سال جدید که مقام معظم رهبری آن را سال فرهنگ نامیدند، اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، جامعه ما توسط رهبران فکری و فرهنگی و فرهیختگان توجیه شوند که این مشکل را از تن جامعه اسلامی پاکسازی کنند، جامعه امن باشد، آرام باشد، با هم مهر و محبت داشته باشند. خانواده‌هایی سالم برخوردار از مهر و محبت داشته باشیم.

"اللهم صل علی محمد و آل محمد"

"اللهم عجل لولیك الفرج و النصر و العافیه"

"اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات"

"أستغفرالله الذی لا إله إلا هو الرحمن الرحیم ذوالجلال و الإکرام و أتوب إلیه"

"اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلاً وَ عَیْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً"

پروردگارا؛ ما را بیامرز.

بارالها؛ تو مبدل السیئات بالحسنات هستی، گناهان ما را تبدیل به حسنات فرما.

پروردگارا؛ جامعه و جوانان ما را، مردان ما را، زنان ما را، مسئولان و مدیران ما را از متقیان حقیقی قرار بده.

 

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم یلد و لم یولد٭ و لم یکن له کفواً أحد

صدق الله العلی العظیم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله الذی یؤمن الخائفین و ینجی الصالحین و یرفع المستضعفین و یضع المستکبرین و یهلک ملوکاً و یستخلف آخرین و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علی محمد عبدک و رسولك و خیرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علی امیرالمؤمنین و وصی رسول رب العالمین و صل علی فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین و صل علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنه و علی علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدی حججك علی عبادك و خلفائك فی ارضك.

"أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سیئات أعمالنا"

"عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة"

 

و اما مناسبت‌های ایام

 

امروز پنجم اردیبهشت ماه سالروز حمله نظامی آمریکا به ایران در سال 59 است و علت آن این بود که پس از اشغال لانه جاسوسی آمریکا توسط دانشجویان غیور پیرو خط امام ضربه سنگینی به ابرقدرتی آمریکا وارد شد. حیثیت و ابرقدرتی آمریکا در دنیا در افکار عمومی زیر سوال رفت. ابهت آمریکا در نگاه ملتها شکست. جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت که این ذلت و خواری و شکست و ضربه‌ایی که به دست جوانان غیور ایرانی بر چهره آمریکا نواخته شد، جبران کند. از این جهت فرمان عملیات نظامی را برای حمله و آمدن به تهران و نجات گروگانها صادر کرد. غروب چهارم اردیبهشت 59 شش فروند هواپیمای سی 130 آمریکایی نود نفر کماندوهای آمریکایی را از مصر، از قاهره مصر به ناو آمریکایی که مستقر در دریایی عمان بود، منتقل کرد. نیمه شب هواپیماها و هشت فروند هلیکوپتر از عرشه ناو آمریکایی در دریای عمان پرواز کردند و در صحرای طبس فرود آمدند. در آن لحظه‌های شب هیچکس هم خبر نداشت، همه خواب بودند. یکی بیدار بود و آن خدا بود که "لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ "، "إِنَّ اللَّهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا"؛ اگر اهل زمین باتقوا باشند، خدا از آنها دفاع می‌کند، هیچ مدافعی قویتر از خدا وجود ندارد. خوب یکی از هلیکوپترها دچار نقص فنی شد. تمام تدابیر و طرح نظامی آمریکایی‌ها بهم ریخت، چون باید همه اینها هماهنگ عمل می‌کردند، به کارتر خبر دادند، ایشان دستور عقب نشینی و بازگشت را صادر کرد. هواپیماها، هلیکوپترها روشن شدند برای حرکت و بازگشت، در همین خلال با اینکه دستگاهها هواشناسی آمریکایی، هواشناسی را خوب پیش بینی کرده بودند، خبری، هیچ حادثه‌ایی، هیچ طوفانی، اتفاق نخواهد افتاد. لحظه حرکت هواپیماها و هلیکوپترها طوفانی شد. یک طوفان بسیار عجیب که دید را از خلبانها گرفت. یک فروند هلیکوپتر با هواپیمای 130 با هم برخورد کردند، و آتش سوزی راه افتاد و چندین نفر از کماندوهای آمریکایی در آتش غضب الهی سوختند. قهر الهی بر آنها نازل شد. بعد از این ماجرا آن وقت عوامل اطلاعاتی و دستگاهها و سپاه یزد وارد عمل شد و درود و رحمت و رضوان خدای سبحان به روان مطهر فرمانده شهید سپاه یزد، شهید محمد منتظر القائم که در این آتش سوزی به شهادت رسید. بنابراین ما خدای سبحان را شاکریم که در بحرانها و حوادث همیشه حامی و ناصر بندگان صالحش هست. از این حادثه چه درسی می‌‌گیریم؟ این را می‌آموزیم که عزیزان ما اگر خوب باشیم، ملت ما اگر با هم مهربان باشند، با هم رفیق باشند، با هم اختلاف نداشته باشند، همدیگر را تحقیر نکنند، تخریب نکنند، تضعیف نکنند، تکفیر نکنند، خداوند ناصر کشور و ملت و میهن خواهد بود.

مناسبت دوم یکشنبه آینده مصادف است با 27 جمادی الثانی سالروز عاشورای منطقه فین و کاشان در سرزمین مبارک اردهال یعنی سالروز شهادت حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر علیه السلام، خیلی‌ها این مطلب را آگاهی ندارند، اصلاً نمی‌دانند که روز شهادت حضرت سلطانعلی علیه السلام چه زمانی بوده، اکثراً تصور می‌کنند جمعه دوم مهرماه بوده است، اما آن یک برنامه نمادین است، روز شهادت 27 جمادی الثانی است. بنابراین این روز را گرامی بدارید. حتماً در این فاصله چهل و هشت ساعت از روز شنبه تا پایان یکشنبه هر زمان که مجال پیدا کردید، روز یا شب، به زیارت آن حضرت بروید که وجود مبارک و جسد مطهر این شهید بزرگوار خاندان محمدی در این منطقه یک امانت و یک ودیعه الهی است. قدر این آقا را بدانید. این آقا خیلی بزرگوار است. کریم است. هر کسی صادقانه، خالصانه از آقا حاجتی بخواهد، اگر مصلحت باشد، قطعاً بنده ایمان دارم که به اجابت خواهد رسید.

مناسبت سوم سه شنبه آینده نهم اردیبهشت ماه روز شوراهاست، در اصول قانون اساسی ما در مورد شوراها و حدود و وظایف اصولی ذکر شده است که براساس قرآن کریم که می‌فرماید: وَأَمْرُهُمْ شُورَى بَیْنَهُمْ و وَ شاوِرْهُمْ فِی الْأَمْرِ؛ شوراها، مجلس شورای اسلامی، شورای استانها، شورای شهرستانها، شورای شهرها و روستاها، از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور هستند. شورای شهر کاشان بحمدالله با حضور و مشارکت سرنوشت ساز شما مردم متعهد انتخاب شدند و بحمدالله با صمیمیت و یک دلی کار را آغاز کردند و شهرداری با تجربه، فعال، دارای انگیزه، برخوردار از نشاط کاری را انتخاب کردند که من به شما ملت عزیز و مردم متعهد کاشان به خاطر این دو انتخاب، انتخاب شوراهای شهر و انتخاب شهردار باکفایت، به شما تبریک عرض می‌کنم. در همین فرصت کوتاهی که شورای شهر و شهردار محترم کارشان را شروع کردند، من پیشنهاد دارم که آقایان به اینجا بیایند و گزارش کار بدهند که مردم خبر داشته باشند که در همین چند ماهه چه اقدامات مهمی، چه تصمیمات سازنده‌ایی و چه پروژه‌های بزرگی طراحی و شروع به کار شده است. در همین فرصت کوتاه پروژه‌ها و اقدامات بزرگی را شروع کردند و من هم در دیدارها، ملاقاتها، جلساتی بوده، توصیه اکید داشتم که در این عمر مبارک شوراها و شهرداری یک کاشان مدرن پیشرفته، توسعه یافته تحویل مردم بدهند.

امیدواریم در پایان دوره کار شورا و شهردار، شهر کاشان به طور کلی متحول شود.

مناسبت چهارم، چهارشنبه آینده دهم اردیبهشت ماه روز ملی خلیج فارس و آغاز عملیات سرنوشت ساز و افتخار آفرین بیت المقدس در سال 61 است. هر دو روز را گرامی می‌داریم، چون فرصت نیست از حاشیه مطلب عبور می‌کنم.

آمریکایی‌ها حرفی را به دهان شیوخ نادان منطقه خلیج فارس انداخته‌اند برای تضعیف و ایجاد اختلاف میان ایران و کشورهای خلیج فارس که نام خلیج فارس، خلیج عربی است و روی این مسئله و مالکیت جزایر سه گانه خیلی اینها مانور دادند. آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها حمایت کردند اما محققین در سطح دنیا می‌دانند که اسناد تاریخی بسیار دراز مدت وجود دارد که دریای منطقه را به عنوان خلیج فارس معرفی کردند، بنابراین با این سر و صداها و جوسازیها و مانورهای سیاسی که هر چند وقت وزاری امور خارجه کشورهای خلیج فارس جلسه می‌‌گیرند و مدعی مالکیت جزایر سه گانه می‌شوند، بدانند که نظام جمهوری اسلامی ایران، نیروهای مسلح مقتدر ما و ملت ما آنقدر نیرومند هستند که حوزه جغرافیایی خودشان را در برابر همه تهدیدات پاسداری کنند. (تکبیر نمازگزاران)

پنج شنبه آینده یازدهم اردیبهشت ماه روز جهانی کار و کارگر است، این روز به جامعه زحمتکش کارگر تبریک می‌گویم. کارگر در اسلام جایگاهی بلند، شریف و ارزشمند دارد. خدای سبحان ثواب را ده قسمت کرده است که یک دهم ثواب را به کسانی که عبادت می‌کنند، می‌دهد و نه دهم ثواب برای کسانی است که زحمتکش هستند و با رنج و زحمت و عرق جبین لقمه حلال برای فرزندان و همسر خود فراهم می‌کنند.

موضوع ششم اشاره به دو بند از سیاستهای اقتصاد مقاومتی که در دستور خطبه‌های ما قرار دارد، می‌باشد.

تأمین امنیت غذا (باتوجه به اینکه در هفته سلامت هم بودیم) تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی (این موارد توصیه‌های مقام معظم رهبری است به سه قوه و مجمع که یکی از مسائل در اقتصاد مقاومتی تأمین امنیت غذاست، چیزی را که مردم با آن تغذیه می‌کنند، باید سالم باشد. متأسفانه به خاطر روحیه تقلیدگرایی در برخی افراد امروز بخشی از غذاهای ما اروپایی شده و غذاها حاضر و آماده و چرب که موجب بسیاری از بیماریهاست.

تأمین امنیت غذا

درمان؛ یکی از مسائلی که اکثریت جامعه با آن مواجه هستند، مشکلات درمان است.

ایجاد ذخایر راهبردی را تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید، مواد اولیه و کالا.

در مسائل سیاسی جهان اسلام

در هفته گذشته دادگاه بیدادگر فدرال آمریکا در یک باج خواهی برج سی و شش طبقه ایران را در نیویورک مصادره کرده است، به عنوان جبران ادعای بدون سند بمب گذاری ایران در لبنان و عربستان و این حرکت دولت فدرال آمریکا کاملاً بر خلاف موازین و قوانین حقوقی و قضایی بین المللی است و ما این حرکت فدرال آمریکا را و دادگاه آمریکایی را محکوم می‌کنیم.

مطالب دیگری هست اما به دلیل اینکه وقت گذشته انشاءالله در خطبه‌های آینده به آنها خواهیم پرداخت.

"اللهم صل علی محمد و آل محمد"

"اللهم عجل لولیك الفرج و النصر و العافیه"

"ربنا اغفرلنا و لإخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا غلاً للذین امنوا"

"أَمَّنْ یجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یکْشِفُ السُّوء"

پروردگارا؛ گره از کار بندگانت بگشا.

پروردگارا؛ بیماران را شفا، بیکاران را اشتغال، مجردان را همسر متدین و مهربان عنایت بفرما.

پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما.

پروردگارا؛ دشمنان اسلام به ویژه آمریکا و صهیونیست و استکبار جهانی را با قدرت قاهره خودت به زودی نابود بفرما.

پروردگارا؛ مقام معظم رهبری، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ملت ما را، میهن ما را، مرزهای ما را، مراجع بزرگوار تقلید، حوزه‌های علمیه، دانشگاهیان، جوانان، نوامیس ما، سرمایه‌های معنوی و مادی ما را از سوء قصد و توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما.

"إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِیتَاء ذِی الْقُرْبَى وَیَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْیِ یَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ"

 

أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

إنا أعطیناك الكوثر٭ فصل لربك و انحر٭ إن شانئك هو الابتر

صدق الله العلی العظیم


نوع مطلب :
برچسب ها : نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت حضرت آیت اله نمازی به تاریخ پنج اردیبهشت 1393، بسم الله الرحمن الرحیم، خداوند، انسان، ازدواج، از، و،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر