تبلیغات
میثاق - نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت آیت اله نمازی به تاریخ دهم مرداد ماه 1393
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد بوستانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
میثاق
یا مهدی!!!
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

السلام علیكم و رحمه الله

درود و رحمت و رضوان واسع پروردگار بر همه شما مردان و زنان مؤمن و موحد.


بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله نحمده و نؤمن به و نستعینه و نستهدیه و نستغفره و نتوکل علیه و نثنی علیه أحسن الثناء و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریک له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله، اللهم صل علی محمد و آل محمد صلوةً تامةً نامیةً زاکیةً ترفع بها درجتهم و تبین بها فضلهم.


برادران و خواهران مؤمن و موحد، خودم و شما را به تحصیل، توسعه و تقویت تقوای خدای سبحان سفارش می‌كنم. یکی از موارد ضرورت رعایت تقوا سخن گفتن است. زبان در دهان انسان اگر مدیریت نشود، و سخن بجا و حکیمانه نگوید، منشأ بسیاری از اختلافات و نزاعها و درگیری‌ها و حتی در بین حکومتها باعث جنگ دو ملت خواهد شد. خداوند سبحان در دو جای قرآن در مورد قول سدید توصیه کرده است، یکی در سوره مبارکه احزاب، آیه 70 و 71 می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوااللَّهَ؛ ای کسانی که ایمان آوردید تقوای خدا را رعایت کنید. این توصیه کلی است، مصداق این تقوا چیست؟ در ادامه می‌فرماید: وَقُولُوا قَوْلاً سَدِیداً، رعایت تقوا هنگام سخن گفتن، حرف زدن، این حرفها باید با الهام از قلب و عقل و حکمت، حساب شده انسان سخن بگوید.

در ادامه آیه می‌فرماید: یُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ؛ اگر شما بندگان من در سخن گفتن رعایت تقوا را بکنید، من همه اعمال شما را اصلاح می‌کنم. اگر جایی هم اشتباهی، ایرادی، اشکالی وجود داشته باشد، آن را جبران می‌کنم. شما زبانتان را مدیریت بکنید، زبانتان را کنترل بکنید، من همه اعمال شما را اصلاح می‌کنم. یُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَیَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ؛ اگر زبان را مدیریت کنید خداوند گناهان شما را می‌بخشد اما گناهان زبان گاهی باعث آتش افروزی می‌شود که جبرانش بسیار سخت خواهد بود. بنابراین از این آیه استفاده می‌شود یکی از نشانه‌های تقوا و یکی از آثار تقوا در سخن گفتن است که انسان قول سدید داشته باشد. قول سدید یعنی چیزی را که می‌گوید حق باشد. قول سدید یعنی سخن حق، سخن بجا، سخن براساس تفکر، مبتنی بر تعقل، مطابق با عدل و عدالت، دور از لغو گفتن، سخن لغو، سخن بیهوده گفتن، سخنی که دیگران را بسوزاند، حرفی می‌زند که دل طرف را می‌شکند، زبان که باز می‌شود مانند سلاح آتشین طرف مقابل را آتش می‌زند. لذا شما در حالات اهل بهشت که خداوند در قرآن بیان می‌کند در بهشت سخن لغو نیست. بهشتیان سخن لغو نمی‌گویند، سخنی که منشأ گناه باشد، نمی‌گویند، سخنی که در بهشت بین بهشتیان رد و بدل می‌شود سخنی است آرامش بخش، به همدیگر آرامش می‌دهند. در سوره مبارکه واقعه خداوند توصیف می‌کند اهل بهشت را: لَا یَسْمَعُونَ فِیهَا لَغْواً وَلَا تَأْثِیماً؛ بهشتیان سخن لغو و سخن تأثیم که از واژه اثم است و به معنای گناه می‌باشد، سخن لغو و سخن بیهوده یا کلامی که گناه باشد، در بهشت از بهشتیان شنیده نمی‌شود. آنچه که در بهشت گفته می‌شود: إِلَّا قِیلًا سَلَاماً سَلَاماً؛ بهشتیان که با هم سخن می‌گویند سخن آنها باعث آرامش است، باعث سلامت و امنیت است. حال این بحث را من به عنوان مقدمه ذکر کردم در ادامه بحث خانواده که زن و شوهر باید با همدیگر سخن سدید بگویند، محیط زندگی، فضای خانواده، تحمل سخنان تند و آزار دهنده و شکننده را ندارد، باید مراقب بود، هم مردان و هم زنان. کسی که می‌خواهد با یکدیگر سی سال، چهل سال، پنجاه سال با هم زندگی کنند باید همدیگر را دوست داشته باشند، همدیگر را بخواهند، پرهیز کنند از گفتن سخنی که قلب طرف را می‌شکند و او را آزار می‌دهد. بنابراین توصیه خداوند سبحان به خانواده‌های محترم، به خواهران و برادران و آقایان و خانمها، این است که با هم خوب صحبت کنیم، این چه طرز صحبت کردنی است که طرف را می‌شکنید، قلب او را می‌شکنید او را آزار می‌دهید. کاری می‌کنید که دیگر آمادگی ندارد به خانه بیاید و به صورت شما نگاه کند. این را باید رعایت کرد. بنابراین محیط خانواده، مرکز مهر است، وَجَعَلَ بَیْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً؛ خداوند می‌فرماید من میان زن و شوهر مهر و محبت قرار دادم. لازمه مهر و محبت این است که با هم خوب سخن بگویند، با هم با مهربانی سخن بگویند، حالا اگر در جایی، یک اشکالی، یک ایرادی، یک کمبودی بود، باید با مهربانی و سعه صدر و بزرگواری از کنار آن گذشت و پیشامدهایی که می‌شود نباید خیلی روی آن حساب باز کرد. این است که شاعر عرب می‌گوید:

جِراحاتُ السنان لها التیامُ و مایلتامُ ما جرح اللّسانُ؛ جراحت و زخمی که به وسیله نیزه یا کارد یا چاقو در بدن پدید می‌‌آید بعد از مدتی خوب می‌شود، آثار زخم از بین می‌رود، زخمهای نیزه التیام بخش است، اما آن جراحتی که به وسیله زبان، آن زخمی که به وسیله زبان در دل طرف ایجاد می‌شود هیچگاه فراموش نمی‌شود. قابل درمان نیست. این است که در نظام تربیتی اسلام و نظام اخلاقی اسلام روی درست سخن گفتن خیلی تأکید شده است. هم در آیات قرآن و هم در روایات که برای رعایت اختصار به یک روایت اشاره می‌کنم که این روایت از وجود مبارک پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم است می‌فرمایند: هر زنی که شوهرش را آزار زبانی دهد، (بد زبان است، تند زبان است، تیززبان است) خداوند از او هیچ عملی را نمی‌پذیرد، هیچ حسنه‌ایی را نمی‌پذیرد. به عمره، کربلا، نجف برود، اما قبول نیست. تاتوانی دلی به دست آور، دل شکستن هنر نمی‌باشد. خدا اعمال را معطل می‌کند تا جبران کنید. تا زمانی که زن شوهرش را راضی کند، اظهار پشیمانی کند و جبران کند، نماز او، روزه او، شب زنده‌داری او، آزادسازی بندگان در راه خدا، اموالش را در راه خدا بر روی شتران کند و انفاق کند و احسان کند، قبول نمی‌شود و اولین کسی که وارد جهنم می‌شود، اوست. عزیزان این تهدید بسیار جدی است، خوب این در مورد زن است. اما خداوند می‌فرماید فرقی ندارد، و کذلک الرجل؛ مرد هم همینطور است، اگر به همسرش ستم کند، تندی کند، بد زبانی کند، خدایی ناکرده دست بزن داشته باشد، در روایات ما امام علیه السلام می‌فرماید تعجب است از مردی که به همسرش سیلی می‌زند و بعد هم می‌خواهد با او زندگی کند. بنابراین یکی از مصادیق تقوا، تقوای زبان و گفتگو در محیط خانواده با همسر است.

"اللهم صل علی محمد و آل محمد"

"اللهم عجل لولیك الفرج و النصر و العافیه"

"اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات و المسلمین و المسلمات الاحیاء منهم و الاموات"

"أستغفرالله الذی لا إله إلا هو الرحمن الرحیم ذوالجلال و الإکرام و أتوب إلیه"

"اللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی كُلِّ سَاعَةٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلاً وَ عَیْناً حَتَّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلاً"

پروردگارا؛ ما بندگان ضعیف و عاجز و جاهلت را بیامرز.

پروردگارا؛ ما را، فرزندان ما را، جامعه و جوانان ما را، مردان ما را، زنان ما را، مسئولان و مدیران ما را از متقیان حقیقی قرار بده.


أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

قل هو الله أحد٭ الله الصمد٭ لم یلد و لم یولد٭ و لم یکن له کفواً أحد

صدق الله العلی العظیم 

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله الذی لا یبلغ مدحته القائلون و لا یحصی نعمائه العادون و لا یؤدی حقه المجتهدون، فطرالخلائق بقدرته و نشر الریاح برحمته و وتد بالصخور میدان أرضه و نشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریك له و نشهد أن محمداً عبده و رسوله اللهم صل علی محمد عبدک و رسولك و خیرتک من خلقک و حافظ سرّک و مبلغ رسالاتک و صل علی امیرالمؤمنین و وصی رسول رب العالمین و صل علی فاطمه الزهرا سیده نساء العالمین و صل علی الحسن و الحسین سیدی شباب أهل الجنه و علی علی بن الحسین و محمد بن علی و جعفر بن محمد و موسی بن جعفر و علی بن موسی و محمد بن علی و علی بن محمد و الحسن بن علی و الخلف الصالح القائم المنتظر المهدی حججك علی عبادك و خلفائك فی ارضك.

"أعوذ بالله من شرور أنفسنا و من سیئات أعمالنا"

"عبادالله اوصیکم و نفسی بتقوی الله فانه امان من النار و مفتاح للجنة"


و اما مناسبت‌های ایام


مهمترین مسئله جهان اسلام بلکه جهان بشریت جنایاتی است که توسط ارتش جنایتکار رژیم غاصب صهیونیست و به فرمان نخست وزیر خبیث و جانی این رژیم و حمایت معنوی و مادی رئیس جمهور جانی آمریکا در سرزمینهای فلسطین در حال انجام است. هیچ زبانی، هیچ بیانی، هیچ کلامی، هیچ شعری، هیچ هنری نمی‌تواند عمق این جنایات علیه بشریت را ترسیم کند. جنایات بسیار عمیق، دردآور، بچه سه روزه، که به وسیله سزارین از مادر شهیدش به دنیا آورده شده است، بعد از سه روز آن هم به شهادت می‌رسد. معاون دبیر کل سازمان ملل که هیچ خاصیتی برای کشورها و ملتها ندارند، غلام حلقه به گوش صهیونیستها هستند اعتراف کردند هشتاد درصد شهدا و مجروحان غیر نظامی هستند. اساساً تأسیس نیروهای مسلح برای جنگ است با ارتشی که مقابل آن کشور باشد نه برای انسانهای دست خالی، زنها، بچه‌ها، مردم بی پناه و بی گناه، مظلوم و معصوم. در خانه نشستند پای سفره افطار و سحری یک مرتبه سقفها بر سرشان خراب می‌شود. اینها گناهشان چیست؟ اینها چه کار کردند؟ این است که حقیقتاً تاسف و غم همه وجود انسان را فرا می‌گیرد جنایاتی که در حال انجام است و دولتها هم خفه شدند، حتی دولتهای عربی، که شعار عروبیت می‌دادند، در زمان جنگ تحمیلی صدام با ما، وزرای امور خارجه کشورهای خلیج فارس هر چند وقت یک اجلاس برگزار می‌کردند برای اینکه چگونه از صدام حمایت کنند، شعارشان هم این بود که چون عراق یک کشور عربی است با ایرانی‌ها که عجم هستند و درگیر شدند ما وظیفه داریم براساس غیرت عروبیت از صدام حمایت کنیم. خوب چطور شده، الان هم صهیونیستها عجم هستند، چرا خفه شدید؟ نه تنها سکوت کردید هزینه تجاوز ارتش صهیونیست به ملت مظلوم غزه را، عربستان و امارات متقبل شدند، پرداخت کنند. رئیس رژیم مصر جمال عبدالناصر یک مرد غیوری بود در بین سران کشورهای عربی در جنگهای اول اعراب و اسرائیل عبدالکریم قاسم آخرین رئیس جمهور عراق مرد غیور و شجاعی بود علیه اسرائیل و نگذاشتند. شما چرا ساکت شدید، هزینه جنگ صهیونیستها را هم پرداخت می‌کنید. السیسی رئیس جمهور کودتایی مصر تا الان 250 میلیارد دلار از شاه عربستان دریافت کرده است که رژیم صهیونیستی را حمایت کند علیه نهضت و مقاومت مردم فلسطین. ببینید سرانجام مسلمانان به کجا رسیده است، سرنوشت مسلمانان در دست چه کسانی است، و از همه امکانات علیه اسلام و علیه مسلمانان استفاده می‌کنند. مصر یک گذرگاه دارد، نقطه ارتباط بین مرز مصر و فلسطین و غزه، مدتهاست کمکهای دولت ایران و ملت ایران و بعضی ملتهای دیگر پشت مرز رفح متوقف شده است و دولت مصر اجازه نمی‌دهد، با اینکه کمکهای ارسالی هم مواد غذایی و دارویی است. سلاح و مهمات نیست. چند روز است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی پیگیری می‌کنند که اجازه دهند این داروها و مواد غذایی به این مردم برسد اما اجازه نمی‌دهند. رئیس جمهور جانی آمریکا بعد از اینکه رزمندگان مقاومت فلسطین آرامش را از کابینه اسرائیل و نظامیان اسرائیل به وسیله پرتاب موشکهای نافذ گرفته‌اند، در مانده شدند. تلاش می‌کنند که آتش بس اجرا شود، منتهی صهیونیستها گفتند آتش بس شرط دارد و شرطش این است که مقاومت فلسطین خلع سلاح شود. رئیس جمهور آمریکا همین را گفته است. شما به همه امکانات مسلح باشید، هوایی، زمینی، دریایی اما مظلومان فلسطین حتی یک ژسه همه نداشته باشند. این با کدام منطق حقوق بشر در دنیا قابل تطبیق است؟! آمریکایی‌ها در فلسطین اشغالی یک انبار تسلیحات و مهماتی داشتند بعد از پیروزی‌های مقاومت رئیس جمهور آمریکا اجازه داده و گفته در این انبار را باز کرده و همه را در اختیار ارتش اسرائیل قرار دهید.

البته آمار شهدا و مجروحان لحظه به لحظه در حال افزایش است، بیش از 330 کودک قطعه قطعه شدند، چه باید کرد؟! جز اینکه از خداوند کمک خواست که قدرت مطلق در دست اوست، باید دعا کرد، خدای سبحان شر این دشمنان اسلام و دشمنان بشریت را از سر ملتها کوتاه کند. اللهم اجعل هولاء الاشرار بددا و احصهم عددا و فرقهم تفریقا و مزقهم تمزیقا و لاتجعل علی الارض منهم دیارا.

براساس فرمایش پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: من سمع مسلماً و در بعضی نسخه‌ها، مَنْ سَمِعَ رَجُلاً یُنادى یا لَلْمُسْلِمینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ؛ اگر کسی ندای مردی را بشنود، یا ندای مسلمانی را بشنود که درخواست کمک می‌کند از مسلمانان به او پاسخ ندهند، شنونده‌ها مسلمان نیستند. امروز هیچ امیدی به دولتها و کشورهای اسلامی نیست اما خوشبختانه ملتهای دنیا قیام کردند، در آمریکا، در نیویورک روبروی کاخ واشنگتن، در فرانسه، در آلمان، در انگلیس، در بسیاری از کشورهای دنیا ملتها قیام کردند و محکوم کردند و مرگ بر اسرائیل گفتند، (تکبیر نمازگزاران) همانگونه که مقام معظم رهبری حفظه الله در خطبه‌های نماز عید فطر فرمودند ملتها و دولتهای اسلامی باید دو کار را درباره فلسطین انجام دهند:

1. ارسال کمکهای دارویی و غذایی

2. مسلح کردن کرانه غربی که آنها بدون سلاح هستند. 

در غزه مقاومت نسبتاً مقداری سلاح دارد اما کرانه غربی دست خالی هستند.

مناسبت بعدی پنجم مردادماه سالروز اقامه اولین نماز جمعه در سال 1358 در ایران است. حضرت امام رضوان الله تعالی علیه طی حکمی مرحوم آیت الله طالقانی را به سمت امامت جمعه تهران منصوب فرمودند، همان کاری را که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وقتی از مکه هجرت کردند و به مدینه آمدند اولین نماز جمعه را در مدینه اقامه کردند، نماز جمعه محور اتحاد ملت ایران است. اگر نماز جمعه برای جوانان به درستی تفصیل و تحلیل شود آثار و برکات و دستاوردهای نماز جمعه به خوبی شناسایی شود، و این هنر را هم مسئولان و مدیران کشور و هم خطبای جمعه و ائمه جمعه داشته باشند که بتوانیم از همه ظرفیتهای نماز جمعه استفاده کنیم، بسیاری از مشکلات کشور و جامعه، مشکلات سیاسی، مشکلات اجتماعی، مشکلات اخلاقی، مشکلات اقتصادی، مشکلات مدیریتی کشور به وسیله خطبه‌های نماز جمعه ساماندهی می‌شود. متأسفانه نتوانستیم در طول این سی و پنج سال به درستی از این ظرفیتی که خداوند در نماز جمعه جاسازی کرده است، به درستی استفاده کنیم. بسیاری از مصلاهای کشور فاقد امکانات و شرایط لازم رفاهی برای نمازگزاران می‌باشد. امیدواریم که در کاشان متمکنین و خیرین به میدان بیایند، تصور ما این بود که با افتتاح فاز اول مصلا که قریب 5000 متر مربع است، مشکل جایگزینی نمازگزاران حل خواهد شد ولی از همان جمعه اول تا امروز همیشه مواجه شدیم با کمبود جا که عده‌ایی بیرون می‌ایستند به خصوص در ماه رمضان در روز قدس گزارشی که دوستان ستاد نماز جمعه به ما دادند یک عده‌ایی از برادران روی آسفالت داغ ایستادند و نماز جمعه خواندند. عده‌ایی از خواهران فرش نداشتند، چادرهایشان را انداختند و نماز جمعه را اقامه کردند. درود خدا بر این مردان و زنان مومن و موحد که با تمام وجود برای نشر احکام الهی حضور پیدا می‌کنند اما ما و مسئولین نمی‌توانیم نیازهای نماز جمعه را به درستی فراهم کنیم البته فاز دوم مصلای کاشان در دست احداث است که آن مساحت 13000 هزار متر مربع است که اگر انشاءالله در سال آینده بتوانیم این را افتتاح کنیم چیزی حدود 50 هزار نفر در مصلای بزرگ کاشان اسکان داده خواهد شد. به امید آن روز با کمک خدای سبحان و مردم خیر. 

پنجم مردادماه سالروز حمله نظامی منافقین است در سال 67 بعد از پذیرش قطعنامه به منظور براندازی جمهوری اسلامی. کسانی که در علمیات مرصاد بودند به خاطر دارند که منافقین از مرز قصر شیرین و سر پل ذهاب و ایلام نفوذ کردند با استعداد بالای تانک و نفربر و امکانات و سلاح و مهمات و اسلام آباد غرب را تصرف کردند. در اسلام آباد فرماندار معرفی کردند. استاندار کرمانشاه و همدان را تعیین کرده بودند. هدفشان رسیدن به تهران بود اما امام بزرگوار یک هشدار داد، یک نهیب داد و فرزندان غیور سرزمین اسلامی ایران حرکت کردند از سراسر کشور و آمدند و حرکت و پیشروی منافقین را در ارتفاعات چهار زبر که بین اسلام آباد و کرمانشاه است، متوقف کردند و راه را بر آنها بستند. (تکبیر نمازگزاران)

خدای رحمت کند سر لشکر صیاد شیرازی نقش مهم و موثری را در برنامه ریزی علیه منافقین داشتند و در این عملیات بیش از دو هزار و پانصد نفر از منافقین به هلاکت رسیدند، بیش از چهارصد دستگاه تانک و نفربر و خودروی منافقین توسط رزمندگان اسلام منهدم شد و بقیه منافقین فرار کردند و وارد خاک عراق شدند. 

"اللهم صل علی محمد و آل محمد"

"اللهم عجل لولیك الفرج و النصر و العافیه"

"ربنا اغفرلنا و لإخواننا الذین سبقونا بالایمان و لا تجعل فی قلوبنا غلاً للذین امنوا"

"أَمَّنْ یجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یکْشِفُ السُّوء"

پروردگارا؛ اسلام و مسلمین قوت و عزت و نصرت عطا بفرما.

پروردگارا؛ دشمنان اسلام به ویژه آمریکا شیطان بزرگ و صهیونیست جانی را با قدرت قاهره خودت به زودی نابود بفرما.

پروردگارا؛ مقام معظم رهبری، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ملت ما را، میهن ما را، مرزهای ما را، مراجع بزرگوار تقلید، حوزه‌های علمیه، دانشگاهیان، جوانان، نوامیس ما، سرمایه‌های معنوی و مادی ما را از سوء قصد و توطئه‌های دشمنان محافظت بفرما.

"إِنَّ اللّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِیتَاء ذِی الْقُرْبَى وَیَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْیِ یَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ"

نوع مطلب :
برچسب ها : نماز عبادی سیاسی جمعه کاشان به امامت آیت اله نمازی به تاریخ دهم مرداد ماه 1393،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر