تبلیغات
میثاق - بوی بهار قرآن در شهر دارالمومنین؛
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد بوستانی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
میثاق
یا مهدی!!!
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
جلوه های دل انگیز ماه مبارک رمضان در کاشان/یکی از رسم های کاشانی ها در ماه رمضان هومبابایی است

به گزارش خبرنگار ایمنا از کاشان، در ماه مبارک رمضان در کنار بجا آوردن فرامین الهی در هر شهر و دیاری با توجه به فرهنگ بومی و جغرافیایی طبیعی و انسانی، برای هر چه با شکوه‌تر بر پا داشتن آداب و مراسم این ماه کارهایی انجام می شود، در شهر کاشان و شهرهای اطراف آن بانوان و دختران دم بخت به خانه تکانی و نظافت اسباب و اثاث خانه می پردازند.
این کار آنقدر اهمیت دارد که مردم کاشان بر این باورند که نظافت خانه از سوی دختران دم بخت در ماه مبارک رمضان سبب گشوده شدن بخت آنان می شود و آنها را برای زندگی آینده آماده می سازد.
در همین روزها نظافت شهر، بازار، حمام های عمومی، حجره ها و کاروانسراها نیز انجام می پذیرد و سرانجام نوبت به نظافت و غبارروبی مساجد می رسد.
مردم کاشان و شهرهای آن در آستانه ماه مبارک رمضان اقدام به دعوت از پیش نماز و واعظ از حوزه های علمیه شهر کاشان و یا قم می کنند، واعظ ۳۰ شب ماه مبارک را در مسجد یا خانه افرادی که بانی می شوند سخنرانی می کنند.
یکی از واجبات ماه مبارک رمضان، مشاهده و اطمینان یافتن از رویت هلال ماه رمضان است، مگر آنکه ماه شعبان ۳۰ روز باشد یا حاکم شرع روز آغاز ماه رمضان را اعلام کند.
در شهر کاشان بویژه در گذشته که وسایل ارتباط جمعی نبود و آگاه شدن از رویت هلال ماه از شهرهای دور یا نزدیک غیر ممکن یا سخت بود مردم شخصا برای دیدن هلال رمضان به بام خانه ها یا نقاط مرتفع و تپه های اطراف شهر می رفتند و به دقت در آسمان به جستجوی هلال ماه می پرداختند.
مردم شهر قمصر با خود یک کلام اله مجید، یک آیینه و یک سینی که داخل آن ظرف آب با کمی سبزی و گلاب پاش پر از گلاب بود، می بردند و رو به قبله می نشستند و سعی می کردند ماه را در آیینه ببینند. 
به محض دیدن ماه شخص باسوادی با صدای رسا سورۀ یاسین را قرائت می کرد و دیگران آهسته با او سورۀ یاسین را می خواندند بعد یک حمد و سه قل هوالله قرائت می کردند و چند صلوات می فرستادند و بر روی خود و خانواده گلاب می پاشیدند و سرانجام جرعه ای از آب و سبزی را می نوشیدند و عقیده داشتند خوردن آن آب و سبزی به آنها نیروی قناعت می دهد و موفق می شوند بدون ناراحتی ماه مبارک رمضان را روزه بگیرند، پس از این اعمال یک نفر طبل می زند تا اگر کسانی موفق به دیدن ماه نشده بودند، مطلع شوند.
در روزگار ما تشخیص دقیق زمان، حتی هزارم ثانیه ها با تکنولوژی پیشرفته در زمان سنج ها، مانند ساعت و کرنومتر آسان شده است اما این مهم یعنی تشخیص زمان تا گذشته ای نه چندان دور آسان نبوده است.
مردم کاشان که تمدنی کهن دارند برای تشخیص اوقات شرعی بویژه سحر و افطار روش های گوناگونی ابداع کردند که یکی از متداول ترین روش ها ی تشخیص سحر در مناطق کویری مانند یزد، کرمان و کاشان شناخت ستارگان سحری و موقعیت آنها در آسمان است.
یکی دیگر از روش ها ی تشخیص سحر، بانگ خروس است. خروس شب هنگام سه بار می خواند، بار اول نیمه شب، بار دوم ساعتی بعد از نیمۀ شب و بار سوم هنگام سحر.
یکی از رسم های قابل توجه که از قدیم در ماه مبارک رمضان در کاشان برگزار می شده " هومبابایی " است.
این رسم قدیمی از سوی بچه ها و جوان ها از شب اول ماه رمضان آغاز و تا شب پانزدهم که مردم کاشان به آن شب نیمه می گویند ادامه دارد.
تعداد هر دسته ای که به هومبابایی می روند چهار تا ۲۰ نفر و گاهی بیشتر است و هر محله برای خود دسته ای دارد. این عده بنا به قول و قراری که بین خودشان می گذارند، بعد از افطار در محل معینی جمع می شوند و از بین خود یک صندوق دارو یک میدان دار انتخاب می کنند. وظیفۀ صندوق دار جمع آوری پول یا خوراکی هایی مثل ترشاله، الگاله، جوزقند، کلوچه، خرما، گردو و بادام است. میدان دار هم باید خوش صدا باشد و وظیفه اش خواندن ابیات هومبابایی است.
بقیۀ جوان ها و بچه ها هم باید هم صدا جواب میدان دار را بدهند. پس از انتخاب صندوق دار و میدان دار بچه ها صلوات بلند می فرستند تا اگر افراد گروه جا مانده باشند بیایند. 
پس از این که همه جمع شدند از نخستین خانه هومبابایی را آغاز می کنند، در خانه را می کوبند و پس از شنیدن جواب، میدان دار شروع به خواندن می کند و بقیه جواب می دهند.
مراسم عزاداری در ماه رمضان
مردم کاشان در روزهای ضربت خوردن و شهادت حضرت علی (ع) در غم و ماتم فرو می روند و مجالس سوگ و تعزیه در شهر کاشان و شهرهای اطراف آن یک لحظه قطع نمی شود. 
در روزهای نوزدهم تا بیست و سوم تعزیه ضربت خوردن و شهادت حضرت علی (ع) در بسیاری از مناطق کاشان برگزار می شود در شب های احیاء هم در تمام مساجد و تکایا و بسیاری از خانه ها مراسم قرائت قرآن و دعا و نیایش برپا می شود.
عید فطر در کاشان
عید فطر که یکی از دو عید بزرگ مسلمانان است، در کاشان و شهرهای آن بسیار با شکوه برگزار می شود. 
دیدن هلال عید از واجبات است و مانند دیدن هلال رمضان مردم بر فراز بام های خانه ها به جستجوی هلال ماه در آسمان می پردازند و به محض دیدن هلال شوال بر چیز نیکویی نظر می افکنند و صلوات می فرستند و آیاتی از قرآن مجید را قرائت می کنند و برای تمام مردم آرزوی سلامت و سعادت می کنند. 
فطریه که از واجبات است و ذکاتی است برای شکرانۀ سلامتی خود و خانواده و دستگیری از مستمندان، در همان روز آخر رمضان پیش از افطار کنار گذاشته می شود تا به مستحقش پرداخت شود. 
در نماز عید فطر هم شکوه زیادی در مسجد جامع و مساجد دیگر برپا می شود.
در کنار این آداب و سنن مذهبی، کارهای خوب و پسندیده دیگری هم در گذشته در کاشان در روز عید فطر انجام می گرفت، از جمله هدیه برای عروس و داماد.
در کاشان شب اول ماه رمضان داماد به خانۀ پدر زن آینده اش می رفت و از پدر عروس حلالیت می طلبید و دست او را می بوسید.
داماد نسبت به تمکن مالی خود هدایایی هم برای عروس می برد، این هدایا عبارت بودند از پارچه، یک قطعه طلا و یک جعبه شیرینی. در طول ماه رمضان هم پدر و مادر عروس یکی دو بار داماد را برای صرف افطاری یا سحری دعوت می کنند.
در شب ۲۷ ماه رمضان، شب قتل ابن ملجم که شبی میمون و مبارک است داماد مجددا یک قواره پارچه با جعبه ای شیرینی برای عروس می فرستد.
فردای آن شب یعنی روز 2۷، عروس پارچه هدیه داماد را با وسایل خیاطی بر می داشت و همراه چند تن از نزدیکانش به مسجد محل برای ادای نماز می رفت. 
بین دو نماز ظهر و عصر در همان مسجد، عروس پارچه را به میمنت و مبارکی می برید و می دوخت اگر فرصت نبود قسمتی از پارچه را در مسجد و بقیه را در خانه می دوخت، که مردم عقیده داشتند این لباس، لباس سفید بختی و سعادت عروس است./
جلوه های دل انگیز ماه مبارک رمضان در کاشان/یکی از رسم های کاشانی ها در ماه رمضان هومبابایی است
نوع مطلب :
برچسب ها : جلوه های دل انگیز ماه مبارک رمضان در کاشان/یکی از رسم های کاشانی ها در ماه رمضان هومبابایی است، خبرنگار ایمنا، بوی بهار قرآن در شهر دارالمومنین؛، عید فطر در کاشان، مراسم عزاداری در ماه رمضان، ماه شعبان، سورۀ یاسین،
لینک های مرتبط :


جمعه 17 خرداد 1398 08:04 ب.ظ

Howdy! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does managing a well-established blog such as yours require a large amount of work? I am brand new to operating a blog but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر